Úvod Genitální bradavice

Genitální bradavice

Genitální bradavice (Condylomata accuminata) je velmi časté pohlavně přenosné onemocnění. Je způsobeno lidským papilomavirem HPV (nejčastěji typu 6 – 11). Přes četný přenos pohlavním stykem (asi 80% populace), je procento propuknutí nemoci velmi nízké (asi 1%). Inkubační doba této infekce je rozdílná a pohybuje se od 6 týdnů až po 8 měsíců. Typů papilomavirů je celá řada, některé jsou celkem banální, jiné mohou končit karcinomem děložního čípku.

Jak vypadá genitální bradavice?

Genitální bradavice je výrustek na kůži bílé nebo tělové barvy (i tmavší pigmentace). Má tvar vyššího pupínku různé velikosti. Někdy se však rozrůstá v květákovitě vypadající útvar. Genitální bradavice mohou být ojedinělé i vícečetné. Jak už samotný název napovídá jejich výskyt se týká především oblasti genitálu. U žen je to vnější část rodidel, poševní vchod i pochva, někdy vyrostou i na děložním čípku. U mužů je nejčastější výskyt na penisu a skrótu (šourku). Ojediněle se bradavičky objeví i kolem anu (vyústění konečníku), na perineu (hrázi) či v tříslech. Pokud se projeví infekce papilomavirem, bývá to většinou výsevem bradaviček. Může se však projevit i změnou sliznice na děložním čípku a dát tak základ ke vzniku děložního karcinomu (rakoviny). Z tohoto důvodu se zvýšený výskyt a přenos papilomaviru HPV považuje za alarmující.


Diskuse (27 komentářů)

(20. 08. 2010 06:33) Reagovat
Dobrý den mám dotaz.. komu mám říct o bradavičkách které se mi postupem času hodně rozmnožily? Je hodně nebezpečné když se nějaká omylem strhne? děkuji za odpověď.
(29. 09. 2010 17:01) Reagovat
Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu. Při sprchování jsem objevila na genitáliích bradavičky a dnes mi moje gynekoložka moji doměnku bohužel potvrdila. Je mi však záhadou, kde jsem to mohla chytit,když doposud jsem žádný styk neměla. V posledních dvou měsících jsem nenavštívila ani žádné koupaliště,saunu či něco podobného. Budu ráda, když odpovíte...Děkuji :-)
Jana, (08. 06. 2012 13:45) Reagovat
Já myslím, že můžete snadno chytit genitální bradavičky, když s někým používate stejný záchod, třeba v restauraci, ve škole či podobně.
(12. 06. 2011 13:56) Reagovat
Dobrý den. Asi Vám můj dotaz připadne přihlouplý, ale raději se zeptám. Nevím jak přesně vypadají genitální bradavice. Kolem řitního otvoru se mi občas objevují bílé váčky, které vypadají jako ,,jebáčky,, ale napadlo mě, zda by to nemohly být genitální bradavice...
(12. 06. 2011 13:58) Reagovat
Dobrý den. Asi Vám můj dotaz připadne přihlouplý, ale raději se zeptám. Nevím jak přesně vypadají genitální bradavice. Kolem řitního otvoru se mi občas objevují bílé váčky, které vypadají jako ,,jebáčky,, ale napadlo mě, zda by to nemohly být genitální bradavice.
Dáša, (06. 06. 2012 06:43) Reagovat
Dobrý den,váš dotaz rozhodně hloupý není. Pokud zase zmizí, tak bych to neřešila, ale kamarádka měla gentiální bradavice a právě kolem řitního otvoru. Tak to sledujte a uvidíte, jestli budou přetrvávat, zajděte k lékaři.
Linda, (19. 07. 2012 05:52) Reagovat
Kamarádka mi jednou svěřila, že měla také genitální bradavice kolem řitního otvoru a že jí je nějak seškrabávaly. Tak nevím, co si pod tím mám představit. Nevěděla jsem, že se to léčí takhle. Nebo jsou ještě nějaké jiné způsoby léčby?
Lena, (07. 08. 2012 18:38) Reagovat
Také se mi objevili genitální bradavice. Zkusila sem je potírat PROPOLISEM od včelaře. Už třetí den bylo vidět že se zmenšují. Za pár dní se uplně ztratily. Potírané místo sice hodně svědilo ale výsledek stál za to.
Michaela, (19. 02. 2012 11:27) Reagovat
Mám dotaz,je už docela akutní.myslím si že mám genitální bradavyce, popisi to odpovídá, ale už to i docela bolí,což nevím zda genitální bradavyce mohou bolet.. na gyndě už jsem byla akdyž mně kontrolovala paní doktorka, neřekla jsem jí o tomhle ale nic jí divné nepřišllo tak jsem to nechala bejt..ovšem teď už to bolí hodně...děkuji
IRENA, (25. 05. 2012 09:34) Reagovat
tak genitální bradavice většinou nebolí, ale oblet mohou. Je divné, že vám sama doktorka neřekla, že by se měly bradavice odstranit. Na nic nečekejte a zajděte na gynekologii, čím dříve se toho problému zbavíte, tím lépe.
Anna, (10. 07. 2012 09:37) Reagovat
Také se chystám na gynekologii s genitálními bradavicemi. Objevila jsem je před čtrnácti dny, ale pořád se mi nějak nechce. Vím, že bych měla, ale přijde mi to tak ponižující.:(
Bára, (04. 09. 2012 10:39) Reagovat
Raději běžte. Mohly by se rozšířit a být jich více. Čím dříve to začnete léčit, tím lépe pro vás.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Genitální-bradavice.cz
Kontakty