Úvod Genitální bradavice

Genitální bradavice

Genitální bradavice (Condylomata accuminata) je velmi časté pohlavně přenosné onemocnění. Je způsobeno lidským papilomavirem HPV (nejčastěji typu 6 – 11). Přes četný přenos pohlavním stykem (asi 80% populace), je procento propuknutí nemoci velmi nízké (asi 1%). Inkubační doba této infekce je rozdílná a pohybuje se od 6 týdnů až po 8 měsíců. Typů papilomavirů je celá řada, některé jsou celkem banální, jiné mohou končit karcinomem děložního čípku.

Jak vypadá genitální bradavice?

Genitální bradavice je výrustek na kůži bílé nebo tělové barvy (i tmavší pigmentace). Má tvar vyššího pupínku různé velikosti. Někdy se však rozrůstá v květákovitě vypadající útvar. Genitální bradavice mohou být ojedinělé i vícečetné. Jak už samotný název napovídá jejich výskyt se týká především oblasti genitálu. U žen je to vnější část rodidel, poševní vchod i pochva, někdy vyrostou i na děložním čípku. U mužů je nejčastější výskyt na penisu a skrótu (šourku). Ojediněle se bradavičky objeví i kolem anu (vyústění konečníku), na perineu (hrázi) či v tříslech. Pokud se projeví infekce papilomavirem, bývá to většinou výsevem bradaviček. Může se však projevit i změnou sliznice na děložním čípku a dát tak základ ke vzniku děložního karcinomu (rakoviny). Z tohoto důvodu se zvýšený výskyt a přenos papilomaviru HPV považuje za alarmující.


Diskuse (27 komentářů)

Celina, (15. 12. 2014 13:33) Reagovat
My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post's to be exactly what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs?I wouldn't mind writing a post or elaborating on some of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!my web blog webpage (Delbert: http://www.personcounty.net/redirect.aspx?url=http://www.oraljelly.es)
Pavla1, (30. 06. 2016 07:26) Reagovat
Vyhudovala jsem si úplně panickou hrůzu s genitálních bradavic. Bojím se hlavně, když jsem někde v restauraci či jinde, kde musím na záchod. Myslíte, že můžu něco chytit, když si po každé otírám prkénko hygienickými ubrousky?
hana m., (10. 12. 2017 11:56) Reagovat
Zdravím dámy, měla bych obrovskou prosbu. Pro svou bakalářskou práci sháním respondentky pro vyplnění dotazníku na zmíněné téma: Kvalita života žen s genitálními bradavicemi. Jedná se o zcela ANONYMNÍ dotazník, a chvilka Vašeho času mi velmi pomůže a budu Vám vděčná. Dotazník můžete vyplnit na tomto odkaze: https://www.survio.com/survey/d/C2B6P8N0O8W4C9S5D Děkuji Vám za spolupráci Hana M.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Genitální-bradavice.cz
Kontakty