Úvod Je možná prevence?

Je možná prevence?

Téměř vždy je možné nemocem předcházet. U sexuálně přenosných nemocí spočívá prevence především v rozumném sexuálním životě.

  • Sex s jedním partnerem. Ke svému sexuálnímu životu zvolit jednoho partnera, který je zodpovědný a není promiskuitní. Nestačí, když je jeden z partnerů tzv. věrný. Je dobré znát partnerovu minulost i anamnézu. Nositel tohoto viru je zároveň i šiřitelem, a to i když sám nemá žádné viditelné projevy nemoci.
  • Sexuální abstinence v době, kdy se zdá, že není vše v pořádku. Sex by měl být praktikován jen v době, kdy jsou oba partneři zcela zdrávi. Oslabený organismus při nemoci, je vhodným prostředím pro přenos různých infekcí.
  • Dodržování hygieny před i po sexu je velmidůležité a je samozřejmou prevencí všech pohlavních chorob. Je jasné, že pouhé umytí nestačí pro ochranu před infekcí, kterou už je některý z partnerů nakažen. Každopádně ve špinavém a vlhkém prostředí se infekce jakéhokoliv druhu množí.
  • Použití kondomu. Částečně může ochránit i použití kvalitního kondomu. V případě, že se bradavice nachází mimo penis, to však nepomůže. Používání kondomu by mělo být samozřejmostí při náhodném styku, nebo když nemůžeme partnerovi plně důvěřovat.

Pokud je silný imunitní systém je vždy předpoklad, že se organismus lépe ubrání atakujícím nemocem. Proto se vždy vyplatí posilovat obranyschopnost a to i v době, kdy je člověk zdráv.

V dnešní době je možné očkování proti lidským papilomavirům typu 6,11,16 a 18, což je dobrá zpráva nejen pro prevenci genitálních bradavic, ale hlavně jako ochrana žen před změnou tkáně na děložním čípku a možnou rakovinou. Očkovací látka se jmenuje Silgard a její aplikace se doporučuje hlavně mladým dívkám, které ještě nezačaly se sexuálním životem. Většina pojišťoven se výrazně podílí na úhradě této látky (je to omezeno věkem). Očkovat se však dá v jakémkoliv věku.

Závěr

HPV je nepříjemné, často se opakující onemocnění, které zasahuje do všech úrovní lidského života. Je téměř výhradně přenosné sexem. Výsledkem onemocnění jsou komplikace nejen zdravotní, ale především sexuální. Je to velká škoda, protože sex hraje významnou roli ve vztahu. Je proto důležité dobře zvolit partnera.


Diskuse (28 komentářů)

(19. 04. 2010 19:48) Reagovat
Dobrý den chtěla jsem se optat zda je možné, provozovat se svým partnerem orální sex? Děkuji.
(10. 06. 2010 05:19) Reagovat
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli má očkování proti rakovině děložního čípku nějaký význam, když mám genitální bradavici? Děkuji
(30. 07. 2010 08:27) Reagovat
slysela jsem, ze to ockovani funguje jak proti rak. delozniho cipku, tak na ty genitální bradavice..a dnes mi to potvrdila gynekolozka...dneska jsem totiz byla strihat genitalni bradavici a malem me z toho je*lo..bolelo to uplne silene :-(
natálie, (20. 08. 2012 07:07) Reagovat
Také se mi něco objevilo, co může být genitální bradavice, ale ještě si nejsem jistá. Nebyla jsem u doktora. Odhodlávám se k tomu a hledám si více informací. To stříhání mě vyděsilo. Doufám, že se bez toho obejdu a že dostanu nějaký prostředek, po které to zmizí. Hodně se toho bojím.:(
Markéta, (19. 04. 2013 06:54) Reagovat
Oni to stříhají? To je fakt hrozný...A vždy to stříhají. Kamarádka mi právě zoufale včera volala, že byla na gyndě a že jí zjistili genitální bradavice.
(25. 04. 2011 11:28) Reagovat
ahoj chtela bych se zeptat, spala jsem s partnerem a ted jsem zjistila ze mam nejspis bradavicky, je na 100% mozne ze to chyti?
(25. 04. 2011 21:51) Reagovat
určitě je možné, že to chytí, protože když už se ti bradavičky objeví, tak jsi zároveň nositelkou HPV viru. Já jsem si na to koupila Wartec krém, který je sice na předpis a doplácela jsem asi 400,- ale fakt se ti to vyplatí, protože bradavičky po něm zaručeně mizí ;) raději to dlouho nezanedbávej, protože se to rychle rozrůstá...a mimochodem, je dost pravděpodobné, že to na tebe přenesl partner..to samé mi řekla gynekoložka :(...přeji hodně štěstí s léčbou, není to nic příjemného
(12. 05. 2011 13:34) Reagovat
Dobrý den, byla jsem u gynekologa kvůli bradavičkám, a ten mi na to řekl, že s tím nemám nic dělat, že je to v podstatě prkotina, že se to může rozrůst třeba během 2 týdnů o 100 bradaviček, a pak by se s tím něco dělalo, ale že většinou se to nestává. A až potom, co jsem ho o to požadala, tak mi předepsal mast, a to Aciclovir, který je proti herpetickým virům.. Tak nevím, co mám dělat, jestli mám vyhledat jiného gynekologa, nebo zajít k dermatologovi. Ten Wartec opravdu pomáhá? Děkuji.
(15. 05. 2011 20:32) Reagovat
tak to je hodně divný doktor :-/..právě kvůli toho, že se to tak rychle rozrůstá, tak by se to mělo co nejdříve léčit...určitě si najdi jiného gynekologa ;) za zdraví to stojí...:) jinak ten Wartec mi opravdu pomohl!funguje na takovém způsobu, že ti ty bradavičky jakoby vyžírá :)...začni co nejdřív!..přeji hodně štěstí ;)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Genitální-bradavice.cz
Kontakty