Úvod Je možná prevence?

Je možná prevence?

Téměř vždy je možné nemocem předcházet. U sexuálně přenosných nemocí spočívá prevence především v rozumném sexuálním životě.

  • Sex s jedním partnerem. Ke svému sexuálnímu životu zvolit jednoho partnera, který je zodpovědný a není promiskuitní. Nestačí, když je jeden z partnerů tzv. věrný. Je dobré znát partnerovu minulost i anamnézu. Nositel tohoto viru je zároveň i šiřitelem, a to i když sám nemá žádné viditelné projevy nemoci.
  • Sexuální abstinence v době, kdy se zdá, že není vše v pořádku. Sex by měl být praktikován jen v době, kdy jsou oba partneři zcela zdrávi. Oslabený organismus při nemoci, je vhodným prostředím pro přenos různých infekcí.
  • Dodržování hygieny před i po sexu je velmidůležité a je samozřejmou prevencí všech pohlavních chorob. Je jasné, že pouhé umytí nestačí pro ochranu před infekcí, kterou už je některý z partnerů nakažen. Každopádně ve špinavém a vlhkém prostředí se infekce jakéhokoliv druhu množí.
  • Použití kondomu. Částečně může ochránit i použití kvalitního kondomu. V případě, že se bradavice nachází mimo penis, to však nepomůže. Používání kondomu by mělo být samozřejmostí při náhodném styku, nebo když nemůžeme partnerovi plně důvěřovat.

Pokud je silný imunitní systém je vždy předpoklad, že se organismus lépe ubrání atakujícím nemocem. Proto se vždy vyplatí posilovat obranyschopnost a to i v době, kdy je člověk zdráv.

V dnešní době je možné očkování proti lidským papilomavirům typu 6,11,16 a 18, což je dobrá zpráva nejen pro prevenci genitálních bradavic, ale hlavně jako ochrana žen před změnou tkáně na děložním čípku a možnou rakovinou. Očkovací látka se jmenuje Silgard a její aplikace se doporučuje hlavně mladým dívkám, které ještě nezačaly se sexuálním životem. Většina pojišťoven se výrazně podílí na úhradě této látky (je to omezeno věkem). Očkovat se však dá v jakémkoliv věku.

Závěr

HPV je nepříjemné, často se opakující onemocnění, které zasahuje do všech úrovní lidského života. Je téměř výhradně přenosné sexem. Výsledkem onemocnění jsou komplikace nejen zdravotní, ale především sexuální. Je to velká škoda, protože sex hraje významnou roli ve vztahu. Je proto důležité dobře zvolit partnera.


Diskuse (28 komentářů)

(28. 05. 2011 13:48) Reagovat
Dobrý den, také mám genitální bradavice a gynekolg mi na to předepsal Wartec ale nemohla jsem ho nikde sehnat, takže jsem dostala podofilium....které jak jsem se poté dozvěděla se vůbec na doma nedává...takže tam mám ted zánět a musím to mazat genciálkou...a bradavice se vůbec neléčí....až odejde zánět zeptám se doktora na tu Aldaru....snad se vyléčím bude léto a já musím jen ležet fakt skvělý!!!!!
Marcela, (09. 01. 2013 08:29) Reagovat
Včera jsem si u poševního vchodu objevila takovou bulku, je malá nevýrazná a nebolestivá. Jako první mě napadly genitální bradavice, i když toho o nich moc nevím. Zítra se chystám na gynekologii, tak snad to bude jen nějaký vřídek...Doufám...Původně jsem chtěla několik dní počkat, jestli to samo nezmizí, ale nedá mi to.
Dana, (22. 01. 2013 05:19) Reagovat
Zajímalo by mě, jak jste dopadla. I když z vlastní zkušenosti vím, že ne všechno, co se objeví, jsou genitální bradavice. Měla jsem něco podobného, co popisujete vy, a nakonec to byl jen nějaký vřídek, který za pár dní zmizel. Tak držím palce, ať je to i váš případ.
Karri, (07. 02. 2013 09:01) Reagovat
Já měla opačný problém. Doufala jsem, že jde jen o nějaký vřídek či pupínek, který zmizí a nakonec se mi to rozselo a šlo o genitální bradavice. Měla jsem je jen jednou a doufám, že se to nebude opakovat. Nic příjemného - myslím to odstraňování.
Saša, (08. 04. 2013 12:47) Reagovat
Obávám se, jestli mě tím nakazil partner. Myslím, že mi byl nevěrný. Něco mám u poševního vchodu, ale nejsem si jistá. Čekám ještě pár dní a pokud to nezmizí, překonám stud a dojdu na gyndu. Teď trnu a doufám, že tam nebudu muset. Ach jo.
Lída, (17. 04. 2013 06:36) Reagovat
Držím palce, ale i kdybyste měla genitální bradavice, nemyslím si, že to nutně znamená, že vám byl partner nevěrný, tedy jestli nemáte jiné důkazy...
Lin, (03. 07. 2013 12:56) Reagovat
Také doufám, že se opravdu genitální bradavice přenáší jinak než pohlavním stykem, protože jsem je také měla a přitom jsme si s partnerem věrní.
Dominika, (04. 04. 2014 06:13) Reagovat
Mě tedy říkala kamarádka, že je možné je chytit i ze záchodového prkýnka někde v hospodě. Ale jinde jsem zase četla, že to možné není. Myslím, že ani lékaři neví přesně, jak se dá genitálními bradavicemi nakazit. Navíc hodně lidí si to plete s genitálním oparem, takže se do těch informací a desinformací pořád zamotávají.
Iveta, (12. 05. 2014 11:47) Reagovat
To je fakt...třeba já si až teď uvědomuju, že když jsem se bavila o těhle problémech s kamarádkami, že jsem nerozlišovala genitální opar a bradavice.
Verča, (09. 06. 2014 09:21) Reagovat
A co je vážnější opar nebo bradavice. Myslím i třeba co se týče rizikovosti pro plod v těhotenství.
Gabriela, (04. 08. 2014 12:25) Reagovat
Já myslím, že jsem četla v souvislosti o různých problémech při těhotenství a porodu s genitálním opareme, ale pokud se o něm ví, tak se to dá asi řešit. Nevím, jak je to přesně...
Klára, (02. 09. 2014 06:36) Reagovat
Už dlouhou dobu mám u poševního vchodu nějaký výrůstek. Vůbec to nebolí ani se to nezvětšuje a je jen jeden. Musela jsi ho všimnou i gynekoložka, ale nic neříkala. Je možné, že jde o genitální bradavice, nebo to může být něco jiného?
ThomasKt, (06. 09. 2014 17:17) Reagovat
wells fargo phoenix locations comprar cialis depression treatment without drugs
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Genitální-bradavice.cz
Kontakty