Úvod Je možná prevence?

Je možná prevence?

Téměř vždy je možné nemocem předcházet. U sexuálně přenosných nemocí spočívá prevence především v rozumném sexuálním životě.

  • Sex s jedním partnerem. Ke svému sexuálnímu životu zvolit jednoho partnera, který je zodpovědný a není promiskuitní. Nestačí, když je jeden z partnerů tzv. věrný. Je dobré znát partnerovu minulost i anamnézu. Nositel tohoto viru je zároveň i šiřitelem, a to i když sám nemá žádné viditelné projevy nemoci.
  • Sexuální abstinence v době, kdy se zdá, že není vše v pořádku. Sex by měl být praktikován jen v době, kdy jsou oba partneři zcela zdrávi. Oslabený organismus při nemoci, je vhodným prostředím pro přenos různých infekcí.
  • Dodržování hygieny před i po sexu je velmidůležité a je samozřejmou prevencí všech pohlavních chorob. Je jasné, že pouhé umytí nestačí pro ochranu před infekcí, kterou už je některý z partnerů nakažen. Každopádně ve špinavém a vlhkém prostředí se infekce jakéhokoliv druhu množí.
  • Použití kondomu. Částečně může ochránit i použití kvalitního kondomu. V případě, že se bradavice nachází mimo penis, to však nepomůže. Používání kondomu by mělo být samozřejmostí při náhodném styku, nebo když nemůžeme partnerovi plně důvěřovat.

Pokud je silný imunitní systém je vždy předpoklad, že se organismus lépe ubrání atakujícím nemocem. Proto se vždy vyplatí posilovat obranyschopnost a to i v době, kdy je člověk zdráv.

V dnešní době je možné očkování proti lidským papilomavirům typu 6,11,16 a 18, což je dobrá zpráva nejen pro prevenci genitálních bradavic, ale hlavně jako ochrana žen před změnou tkáně na děložním čípku a možnou rakovinou. Očkovací látka se jmenuje Silgard a její aplikace se doporučuje hlavně mladým dívkám, které ještě nezačaly se sexuálním životem. Většina pojišťoven se výrazně podílí na úhradě této látky (je to omezeno věkem). Očkovat se však dá v jakémkoliv věku.

Závěr

HPV je nepříjemné, často se opakující onemocnění, které zasahuje do všech úrovní lidského života. Je téměř výhradně přenosné sexem. Výsledkem onemocnění jsou komplikace nejen zdravotní, ale především sexuální. Je to velká škoda, protože sex hraje významnou roli ve vztahu. Je proto důležité dobře zvolit partnera.


Diskuse (28 komentářů)

Helča, (01. 10. 2014 11:48) Reagovat
Měla jsem je jednou a snad už se nikdy neobjeví. Dodnes nevím, jak jsem k ním přišla. Od té doby si však dávám pozor, i když si myslím, že je to prostě náhoda. Přestala jsem kvůli tomu chodit i do bazénu. Asi trochu přeháním, ale nechtěla bych s tímhle mít nějaké vleklé problémy.
Pavla, (02. 02. 2015 06:48) Reagovat
Opatrnost je určitě na místě. Také jsem je měla jednou a od té doby se snažím být opatrná. Na druhou stranu si zase nechci nic odepírat, protože všem rizikům člověk stejně zabránit nemůže.
Vanda, (05. 03. 2015 09:17) Reagovat
Tak nejde o to něco si upírat, ale přistupovat k tomu zodpovědně a snažit se udělat maximum pro své zdraví. Vždy je jednoduché říct, když neonemocním tímhle, můžu onemocnět něčím jiným, ale tak správné je dát si pozor na to, co má člověk ve své moci ovlivnit.
Marie, (02. 09. 2015 15:06) Reagovat
Jako ve všem platí, že všeho moc škodí. Člověk by měl být opatrný, ale zase ne až úzkostlivě, to také nikam nevede, třeba kdyby se kvůli tomu měl vyhýbat místům, které má rád. Například: bradavice (teď nemyslím genitální) se můžou chytit i v bazénu, ale neznamená to, že když ráda plavu, že tam přestanu chodit.
Bára, (30. 10. 2015 10:13) Reagovat
Možná budu vypadat hloupě, ale já třeba přestala chodit do bazénu, protože si myslím (nemůžu to vědět jistě), že jsem tam chytla bradavice. Ale tak pro mě to zase takové omezení není. I před tím jsem tam chodila tak jednou za uherskej rok.
Oli, (19. 11. 2015 06:56) Reagovat
Tak, jak bylo řečeno, člověk se asi nemůže vyhnout všem místům, o kterých se domnívá, že jsou zdrojem nákazy. Na druhou stranu chápu, že pokud máte pocit, že jste se tam nakazila, tak se tam necítíte příjemně, a když se tím nevzdáváte vámi oblíbeného koníčku, proč ne.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Genitální-bradavice.cz
Kontakty